RECYKLING DREWNA ZNOWU W MODZIE
Czasy kiedy nic nie można było kupić na szczęście są już dawno za nami. Dzisiejszy otwarty rynek pozwala na spełnianie naszych największych zakupowych marzeń. Jeżeli nie możemy czegoś znaleźć na polskim rynku zawsze możemy skorzystać z zagranicznych portali e-commerce czy sklepów on-line.
Oczywiście masowa produkcja i dostępność towaru spowodowały olbrzymie różnice w jakości zakupywanych przedmiotów. Co ma odzwierciedlenie w cenie danego produktu, a następnie w okresie jego użytkowania – zwykle droższa rzecz posłuży nam dużej. Nie chodzi tu tylko o marże producenta, ale przede wszystkim o jakość zastosowanych materiałów i usług.
Recykling drewna znowu trendy
Jeszcze nie tak dawno, jakieś 20–30 lat temu, kiedy ze sklepowej półki zabieraliśmy jakiś przedmiot byliśmy pewni, że będzie nam służył przez lata. Ta pewność wynikała ze sposobu myślenia i funkcjonowania świata w poprzednich dekadach. Większość produktów wykonywana była z myślą o maksymalnie długim czasie użytkowania. Niemniej jednak czasy diametralnie się zmieniły. Obecnie króluje konsumpcjonizm, który niekorzystnie wpływa na nasze środowisko i nas samych. Nadmiar wszystkiego, ciągła pogoń za nowym, lepszym, szybszym, nowocześniejszym z czasem powodują w nas frustracje i tęsknotę za spokojem, minimalizmem, za tym co było. Może i stare, może i niezbyt wyszukane, ale za to piękne w swej prostocie i trwałe.
fot. stolik kawowy dębowy Admon
Stąd też zapewne recykling drewna, drewnianych materiałów i mebli znowu staje się trendy.
Drewno dobrym materiałem do recyklingu
Recykling może przybierać różne formy. Możemy odnawiać „stare” jednak nadal użyteczne przedmioty lub wykorzystywać odpadowe elementy do produkcji czegoś nowego i praktycznego.
Jest wiele możliwości pozyskania samego materiału. Wiele towarów transportowanych jest w drewnianych skrzyniach wykonanych z płyty sklejkowej lub desek. Warto również pamiętać o drewnianych paletach, które obecnie stosowane są praktycznie przy każdym większym transporcie towarów. Takie materiały idealnie nadają się do naszych projektów a ich pozyskanie jest stosunkowo łatwe i tanie.
Można ich szukać w składach budowlanych i firmach świadczących usługi transportowe. Ewentualnie zakupić drewniane palety w firmach, które specjalizują się w tego typu usługach.
Pomysły na wykonanie przedmiotów z drewna z recyklingu
Teraz czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie przedmioty możemy wykonać z drewnianych materiałów pozyskanych z odpadów.
Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi do głowy to ogród. W każdej zielonej przestrzenie potrzebna jest ławka, stolik czy skrzynia na narzędzia.
fot. ławka dębowa podświetlana Modus
Jednak to nie wszystko. Także przedmioty w domowym zaciszu mogą być zrobione z drewna z recyklingu. Mam tu na myśli stoliki kawowe, wieszaki ścienne czy inne rzeczy, jakie tylko przyjdą wam do głowy.
Przygotowanie materiału
Jeżeli mamy już potrzebny materiał i pomysł, jak chcemy go wykorzystać, to następnie musimy go odpowiednio przygotować. Wyciągnięcie wszystkich gwoździ i śrub nie jest trudnym zajęciem, ale może być czasochłonne. Zdziwicie się, ile w jednej palecie może być gwoździ 😉
Po upewnieniu się, że wszystkie metalowe elementy są usunięte, należy oczyścić drewno za pomocą struga lub szlifierki mimośrodowej.
Tak przygotowany materiał pozwoli nam na dalszą obróbkę zgodnie z wykonanym wcześniej projektem.
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że materiał pozyskany z tego źródła będzie miał wiele defektów w postaci dziur po gwoździach czy innych uszkodzeniach powstałych przy transporcie. Dlatego projekty, jakie wykonamy z takiego materiału będą nietypowe, z widocznymi gdzieniegdzie skazami, ale za to będą unikatowe i tanie.
Do zainspirowania inne realizacje z drewna z recyklingu
Na koniec, na zachętę do działania, zamieszczam zdjęcia kilku projektów, jakie powstały z „odpadów” drewnianych.
***
Przydatne informacje, podziel się nimi ze znajomymi!
Udostępnij ten artykuł znajomym! Użyj #dezanipl na Facebooku, żebym mógł Ci podziękować 🙂
Dodaj komentarz